GAPS DİYETİ

Son yıllarda bağırsak ve beyin arasındaki ilişki herkesin dikkatini çekmektedir. MÖ 450 de Hipokrat: “Tüm hastalıklar bağırsakta başlar” demiş , günümüzde de bu tezi destekleyen bir çok çalışma görmekteyiz .

Bu zamana kadar beyinde üretildiğini sandığımız serotonin,  dopamin, noradrenalin gibi nörotransmitterlerin üretildiği yerin bağırsaklar olduğunun ortaya çıkması , bağırsaklara “ikinci beyin” ünvanını kazandırmıştır.

Beynimizi ve sağlık durumumuzu etkileyen birçok durumun, sızdıran bir bağırsak yani “leaky gut syndrome” dan kaynaklanmaktadır.. . 

Dengeli bir bağırsak florası olmadığı takdirde, yiyeceklerin normal sindirimi ve emilimi imkânsızdır. Bağırsak florası hasar görmüşse, dünyanın en iyi besinleri bile parçalanıp emilemez. 

Anormal, hasarlı ve geçirgen bağırsak florası nedeniyle, toksinler, ağır metaller, katkı maddeleri, iyi sindirilemeyen besinler, bağırsak duvarından kana ve kan yoluyla beyne gider. Bu yüzden toksinlenen beyin; otistik, şizofrenik, epileptik, depresif, hiperaktif, şizofrenik, disleksik, manik vb. semptomlar gösterir.

GAPS DİYETİ İLE;

Bağırsak florası dengelenir,
• Bağırsak duvarındaki hasarı gidererek geçirgenlik önlenir
• Bağırsak iç yüzündeki epitel dokuyu iyileştirilerek, söz konusu olan hastalıklara neden olan bütün riskleri ortadan kaldırır.

GAPS DİYETİNİN AMACI:

 

​Bağırsakların ve sindirim sisteminin sağlığına yöneliktir. Bunun için birinci ve en temel nokta bağırsak florasındaki bakteri dengesini sağlamaktır. Sağlıklı bir bağırsakta Probiyotik adı verilen faydalı bakterilerin oranının yüksek, hastalık yapıcı patojen bakteri ve mantarların oranının ise daha düşük olması gereklidir. GAPS hastalarının tümünde ise hastalık yapıcı patojen bakterilerin  oranı olması gerektiğinden daha fazladır ve bağırsak flora anormalliği vardır. Bu nedenle, GAPS Beslenmesinde, probiyotik sağlayan fermente gıdalar (yoğurt,kefir, turşu)   ve hazır probiyotikler son derece önemlidir ve diyette önemli bir yeri vardır. Diğer yandan da, patojenleri besleyen ve onların çoğalmasını sağlayan karbonhidratlara yani şekerli ve nişastalı gıdalara diyette asla yer verilmez.

Basın ekspres yolu, Evren Mah Nurol Park H Blok d:22 Istanbul

info@dytkubracitlakdemir.com

Tel: 0536-547-09-46

Created By TNT Multimedya. All rights deserved by Kubra Citlak Demir.